Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.

DEPO2015 25. 9 - 26. 9. 2020

Čestným hostem nového ročníku mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Praha 2021 bude Francie.

Můj domov je v jazyce - to je motto a hlavní téma, na které se v rámci literárního programu zaměříme.

Budeme zkoumat otázky identity, jazyka a rozmanitosti, a to nejen na půdorysu češtiny, ale i jazyka čestného hosta – francouzštiny – a v jazycích dalších. Nabídneme bližší pohled na historii, díla a odkaz nejznámějších českých autorů. Od Franze Kafky, Jaroslava Rudiše a řady dalších, kteří oscilují mezi češtinou a němčinou, k Milanu Kunderovi, jehož přechod z češtiny do francouzštiny i aktuální dění kolem jeho osoby a díla logicky postavíme do centra zájmu letošního ročníku. 

Bude to také příležitost znovu se podívat na historii naší země pohledem jazyka – tedy od habsburské monarchie přes národní obrození po československé soustátí a jeho rozpad. Opomenuty však nezůstanou ani regionální aspekty jazyka, mimo jiné s přihlédnutím k Brnu.
Téma nás přivede ke zkoumání identity Střední Evropy mezi německou „Mitteleuropou“ a Evropou „všeslovanskou“.
Na literární úrovni nás téma pochopitelně přivede ke vztahu mezi spisovatelem a jeho jazykem: je jazyk nástrojem, prostorem, nebo něčím, co musí spisovatel vytvořit? Jaký je vztah autora s jazykem: jde o spolupráci, nebo o souboj? Je spisovatel politickým tvorem, nebo tvorem jazyka?
A jsme-li u politiky, bude toto téma klíčem ke zkoumání, jak se jazyk stává politickým nástrojem, a to nejen v naší době „postfaktické“, ale i v historii. Zde se opřeme o myšlenky řady myslitelů, kteří se zabývali používáním jazyka v politice (Orwell, Gramsci, atd.…)

Dále nebudou chybět pořady určené dětem a mladým čtenářům, fanouškům sci-fi a fantasy i odborným návštěvníkům, na své si přijdou milovníci současné české beletrie i literatury faktu. Počítáme s hojnou účastí zahraničních hostů a celou plejádou českých spisovatelů. Konkrétní obrysy bude program získávat postupně, budeme vás průběžně informovat.

Tematické zaměření

Čestný host: Francie

Čestný host: Francie

Motto: Můj domov je v jazyce

Motto: Můj domov je v jazyce

Literatura pro děti a mládež

Literatura pro děti a mládež