EN CZ Archiv Přihlášení Vstupenky online

ČESTNÝ HOST DAS BUCH přiblíží německojazyčnou literaturu

Program připravuje Goethe-Institut Česká republika, Rakouské kulturní fórum v Praze a Švýcarské velvyslanectví v České republice. Das Buch prezentuje současnou literaturu Německa, Rakouska i Švýcarska v celé její šíři: od beletrie a dětské literatury přes filozofii až po komiks, slam poetry či zin. Svou tvorbu, mnohdy v nových českých překladech, představí prvotřídní autorky a autoři, mimo jiné Rakouskou státní cenou za literaturu pro děti a mládež opakovaně vyznamenaný Michael Stavarič, nejnovější nositel Německé knižní ceny Tonio Schachinger či jeden z největších švýcarských spisovatelů Peter Stamm, který se na Svět knihy Praha vrací. Z Německa přijede autorka bestsellerů Judith Hermannová a také nejvýznamnější Kafkův životopisec Reiner Stach. Právě odkaz Franze Kafky se jako pojítko německého jazyka a Prahy rovněž výrazně promítá do programu 29. ročníku, který připadnul na rok stého výročí Kafkova úmrtí. Svět knihy Praha navíc provází jako motto Kafkův citát: „Kniha musí být sekerou na zamrzlé moře v nás." Das Buch přináší témata spojená s filozofií, inkluzí v různých podobách i dětskou literaturou. Bohatý literární program a knižní nabídka lákají milovníky literatury od 23. do 26. května na Výstaviště Praha.

 Více informací se dozvíte v přiložené tiskové zprávě. 

Další podklady najdete na press centru zde: https://bit.ly/presscentrumsvetknihy24

 

SVĚT KNIHY PRAHA 2024

Pozvání na mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha, jež se opět koná na Výstavišti Praha, platí od 23. do 26. května. Do programu 29. ročníku se promítá sté výročí smrti Franze Kafky. Čestným hostem se stal tradiční festivalový projekt Das Buch, pro rok 2024 pod názvem Das Buch – německojazyčná literatura. V celé šíři představí autory a mluvčí Německa, Rakouska a Švýcarska.

Program věnovaný Kafkově výročí se bude zaobírat jeho tvorbou i inspiracemi, které z ní vychází. Odkaz pražského německy píšícího spisovatele se odráží rovněž ve vizuálu od grafického studia Pavla Fuksy a také v mottu letošního ročníku, jímž je Kafkův citát: „Kniha musí být sekerou na zamrzlé moře v nás."

Se jménem Franze Kafky, ale i dalších významných českých literátů, jako je Jaroslav Seifert či Karel Čapek, se návštěvníci navíc setkají v nově nazvaných programových sálech.

Vedle prezentace literatury německojazyčných zemí pokračuje program podporující dětské čtenářství a zavedená sekce Literatura jako hlas svobody poskytne prostor těm, kteří svobodně mluvit nemohou.

Více informací se dozvíte v tiskové zprávě. 

Další podklady najdete na press centru zde: https://bit.ly/presscentrumsvetknihy24

V případě dotazů či zájmu o rozhovor s ředitelem Radovanem Auerem nebo dramaturgem Guillaumem Bassetem kontaktujte:

Pavla Umlaufová          

e: pavla.umlaufova@piaristi.cz

t: +420 723 901 326

Jaký byl Svět knihy Plzeň 2023

Odezva jak vystavovatelů, tak spisovatelů a hostů na čtvrtý ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Plzeň byla veskrze pozitivní, návštěvnost pořadů byla více než uspokojivá, stejně tak i prodej knih vystavujících nakladatelů.

Ve Velkém sále, který dominoval jedné z veletržních hal, se v pátek i v sobotu střídala známá jména současné literární scény. Do posledního místečka zaplnil sál kapitán plzeňské kriminálky František Müller. Nina Špitálníková přijela představit svůj román Severka. Jaroslav Rudiš společně se svým českým nakladatelem Joachimem Dvořákem přivezl do Plzně novinku Návod k použití železnice. Plný sál uvítal také Kateřinu Tučkovou v debatě o jejím románu Bílá voda. S ředitelem Moravské zemské knihovny v Brně Tomášem Kubíčkem jsme si povídali o tom, jak se již i druhá část knihovny Milana Kundery dostala do Česka. Poprvé jsme také představili nový projekt Galerii novinek.

Více v přiložené tiskové zprávě a souboru.

Svět knihy Plzeň 2023 zaplní prostor DEPA2015 22. a 23. září

Zhruba pět desítek vystavujících nakladatelství představí svou publikační činnost za první pololetí roku i aktuálně vydané tituly. Program festivalu je namíchán tak, aby zaujal jak mainstreamové čtenáře, tak veřejnost či malé čtenáře s učiteli nebo rodiči. Letošní dramaturgie se zaměří mimo jiné na téma "Autoři bez hranic", jež jsou překračovány fyzicky i mentálně. Premiérová Galerie novinek poskytne návštěvníkům širší přehled o knižní produkci pro podzimní a vánoční trh. Arelá DEPO2015 bude pro návštěvníky veletrhu otevřen vždy od 8:45 do 19h.

Podrobnosti programu naleznete v přiložené TISKOVÉ ZPRÁVĚ nebo na našich webových stránkách.

PROGRAMOVÉHO PRŮVODCE, fotografie v tiskové kvalitě a grafiku si můžete stáhnnout na press centru.

V případě dotazů je vám k dispozici Jana Chalupová, jana.chalupova@svetknihy.cz, +420 603 439 943.

Pro milovníky literatury se vrací Svět knihy Plzeň v původním dvoudenním formátu

Tým Svět knihy připravuje letos již 4. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy Plzeň. Ten zaplní prostor DEPO2015 v termínu 22. a 23. září. Zhruba šest desítek vystavujících nakladatelství představí svou publikační činnost za první pololetí roku i aktuálně vydané tituly. Program festivalu je určený pro širokou či odbornou veřejnost a malé čtenáře s učiteli nebo rodiči. Objeví se v něm jak renomovaní, tak i mladí a začínající domácí autoři. Letošní dramaturgie se zaměří mimo jiné na téma “Autoři bez hranic”, kde jsou bořeny hranice nejen mezi zeměmi, ale také v mysli a tvorbě autorů i každého z nás. Premiérová Galerie novinek poskytne návštěvníkům přehled o knižní produkci pro podzimní a vánoční trh vystavujících subjektů, zároveň doplněné o řadu dalších zajímavých nakladatelů.

Svět knihy Praha 2023 překonal o víkendu návštěvnické hranice

Mezinárodní knižní veletrh a festival Svět knihy Praha se vrátil na Výstaviště Praha v Holešovicích 11. až 14. května 2023 a byl výjimečný především z hlediska tématu. Koncept „Autoři bez hranic“ vyzdvihoval všechny autory překračující pomyslné hranice a překonal i své hranice návštěvnosti. Svět knihy Praha během čtyř dnů navštívilo lehce pod 60 tisíc čtenářů. Zahraničními osobnostmi festivalu byli ruský literární provokatér Vladimir Sorokin, ukrajinská literární hvězda Serhij Žadan nebo německý autor krimi Volker Kutscher. Za nejpopulárnější české autory zvolili návštěvníci  spisovatelku Alenu Mornštajnovou, Kateřinu Tučkovou a Michaela Žantovského. Laureáty ceny Jiřího Theinera se stali Íránci a Íránky bojující proti totalitnímu režimu. Své místo na festivalu získal nový projekt Central and East European Book Market, svou popularitu potvrdila sekce určená malým čtenářům Rosteme s knihou a Svět knihy Praha neslevil z podpory Ukrajiny v pomoci ukrajinským uprchlíkům v udržování kontaktů s jejich jazykem a literaturou. Stovky vystavovatelů našli návštěvníci Světa knihy Praha 2023 ve všech nově zrekonstruovaných Křižíkových pavilonech, programová část se odehrála v areálu Výstaviště ve stanech. 29. ročník se uskuteční 23. – 26. května 2024 a zaměří se na literaturu německojazyčných autorů.


    * FOTOGRAFIE V TISKOVÉ KVALITĚ ze všech programů můžete hned po jejich proběhnutí stáhnout.

    * Prosím, při jejich použití uvádějte kredit: ARCHIV SVĚT KNIHY PRAHA 2023.

    * DALŠÍ PODKLADY najdete na press centru.

Svět knihy Praha 2023 představuje hosty 28. ročníku

Brežná, Aaronovitch, Kutscher, Fulghum, ale i Sorokin a Žadan. Pestrost hostů Světa knihy Praha 2023 nemá hranice. Mezinárodní knižní veletrh a literární festival Svět knihy Praha i v roce 2023 seznámí tuzemské čtenáře s tvorbou a osobnostmi z různých zemí a regionů. Hlavní pozornost se letos neupírá k jednomu čestnému hostovi, koncept 28. ročníku „Autoři bez hranic“ vyzdvihuje všechny autory překračující pomyslné hranice. Od 11. do 14. května 2023 Svět knihy Praha přivítá mimo jiné zástupce britské fantasy Bena Aaronovitche a Roba Wilkinse, švýcarskou spisovatelku a publicistku se slovenskými kořeny Irenu Brežnou, populární polskou autorku historické beletrie Elżbietu Cherezińskou i amerického filozofa každodenního života Roberta FulghumaProgram Das Buch představí blíže německy píšící autory, jako je talentovaná prozaička Lucy Fricke, český rodák Jan Faktor nebo autoři krimi Volker Kutscher a Joachim B. Schmidt. Festival umožní rovněž setkání s ruským literárním provokatérem Vladimirem Sorokinem a ukrajinskou literární hvězdou Serhijem Žadanem, který navíc odehraje koncert se svou kapelou. 

Svět knihy Praha 2023 zajímá myšlení za knihami

Ocení Íránky a Íránce v jejich boji proti totalitnímu režimu a spolu s ukrajinskou literární hvězdou Serhijem Žadanem se zaměří i na Ukrajinu. Prostor pro myšlenky a podněty k zamyšlení vytváří mezinárodní knižní veletrh a literární festival letos už poosmadvacáté. Veřejnou tribunu autorům usilujícím o nejrůznější druhy svobody poskytne opět programová sekce Literatura jako hlas svobody. Cena Jiřího Theinera, která se v rámci této sekce uděluje, směřuje do Íránu, k tamním spisovatelům a ženám bojujícím v současnosti proti útlaku. Ani Svět knihy Praha 2023 neslevuje z podpory Ukrajiny, cílem festivalu je pomoci ukrajinským uprchlíkům v udržování kontaktů s jejich jazykem a literaturou.

SVĚT KNIHY PRAHA 2023 patří autorům bez hranic

Na Výstaviště Praha v Holešovicích se od 11. do 14. května 2023 vrátí Svět knihy Praha. 28. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu bude z hlediska tématu výjimečný. Koncept „Autoři bez hranic“ reaguje na současnou dobu, v níž jsou hranice – nejen ty fyzické, ale i kulturní, sociální, sexuální, žánrové či politické – čím dál méně zřetelné. V roce 2023 tedy není čestným hostem žádná konkrétní země, ale literáti, kteří pomyslné hranice překračují. Novinkou bude kampaň „Podporuj svého knihkupce“, jejímž prostřednictvím organizátoři chtějí upozornit na těžkou situaci nezávislých knihkupců. V rámci veletrhu se také poprvé uskuteční dvoudenní Central and East European Book Market určený pro odbornou veřejnost. Stovky vystavovatelů najdou návštěvníci Světa knihy Praha 2023 ve všech nově zrekonstruovaných Křižíkových pavilonech, programová část se odehraje v areálu Výstaviště ve stanech. 

Svět knihy Praha 2022 ohlédnutí za tím nejzajímavějším

Stáhněte si Sborník a přečtěte si o tom nejzajímavějším, co se na 27. mezinárodním knižním veletrhu a literárním festivalu Svět knihy Praha 2022 událo.

Svět knihy v médiích

Evidence jednotlivých ročníků Svět knihy Praha konaných v letech 2017 - 2022

Jako cenný zdroj informací o programu, dramaturgii a průběhu posledních ročníků literárního festivalu a knižního veletrhu Svět knihy Praha si stáhněte pdf programů, finální sborníky či tiskové zprávy.